Aktualności |
***Prof. dr hab. Piotr Stypiński Honorowym Prezydentem Europejskiej Federacji Łąkarskiej Prof. dr hab. Piotr Stypiński, wieloletni kierownik Zakładu Łąkarstwa, a następnie Katedry Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymał dożywotni tytuł Honorowego Prezydenta Europejskiej Federacji Łąkarskiej. Do tej pory w blisko 60-letniej historii Europejskiej Federacji Łąkarskiej ten honorowy tytuł, będący dowodem uznania zasług, otrzymało zaledwie 12 wybitnych łąkarzy z 6 krajów Europy.
***Użytki zielone pod lupą Unii Europejskiej – zaproszenie do wzięcia udziału w webinarium Już od trzech lat, w ramach realizowanego projektu SUPER-G (Sustainable Permanent Grassland Systems and Policies) pod lupą grupy naukowców z 19 różnych jednostek z 15 krajów Unii Europejskiej są trwałe użytki zielone. Polska jest reprezentowana przez grupę specjalistów z Katedry Agronomii Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Stypińskiego. Bardzo ważną częścią projektu jest edukacja i wymiana doświadczeń pomiędzy rolnikami w całej Europie. Dlatego też już 26 kwietnia 2022 roku odbędzie się specjalny 3-godzinny webinar poświęcony gospodarowaniu na użytkach zielonych w rejonach o dużym znaczeniu przyrodniczym na przykładzie Biebrzańskiego Parku Narodowego – jednego z największych parków narodowych w Europie chroniącego rozległe tereny bagienne, w tym zbiorowiska trawiaste i lasy położone głównie na glebach torfowych. Tematem przewodnim spotkania będzie pytanie jak gospodarować na użytkach zielonych, aby mogły spełniać swoje funkcje przyrodnicze i produkcyjne? Do dyskusji zaproszeni są rolnicy, doradcy środowiskowi, członkowie fundacji przyrodniczych, naukowcy i samorządowcy.
Udział w wydarzeniu, choć wymaga wcześniejszej rejestracji, jest bezpłatny. Wystąpienia zaproszonych gości z Polski, Czech oraz Holandii będą w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski. Szczegółowy program webinarium oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie Stakeholder Webinar - 26 April 2022 (google.com)
***AGROEKOTON w Instytucie Rolnictwa SGGW Zielony Ład był tematem wystąpienia Mirosława Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia AGROEKOTON na spotkaniu z pracownikami i doktorantami Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 17 lutego 2022 r. Ze względu na pandemię spotkanie odbyło się w formie online. Więcej na: https://www.agropolska.pl/uprawa/uprawa-roli/agroekoton-w-instytucie-rolnictwa-sggw,504.html
***Nie tarpan, ale konik! Więcej na: https://www.agropolska.pl/uprawa/laki-i-pastwiska/nie-tarpan-ale-konik,32.html
***ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE NAUKOWE PTŁ Szanowni Państwo, Zarząd Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego uprzejmie zaprasza członków i sympatyków PTŁ na spotkanie naukowe, które odbędzie się w dniu 25 marca 2022 r. (piątek) o godz. 10:00 w MS Teams. Referat nt. "Flora roślin synantropijnych biotopów miejskich Olsztyna" oraz "Kolekcja Narodowa traw i turzyc" wygłosi dr Bartosz Tomaszewski z Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Bydgoszczy, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - PIB w Radzikowie. Serdecznie zapraszamy!
***ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE NAUKOWE PTA
Szanowni Państwo, Zarząd Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Agronomicznego uprzejmie zaprasza członków i sympatyków PTA na spotkanie naukowe, które odbędzie się w dniu 24 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 15:00 w MS Teams. Wykład pt.: „Putting research into practice in US potato production”, wygłosi Prof. Michael Thornton, University of Idaho. Serdecznie zapraszamy!
|