Wydział Rolnictwa i Biologii
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
budynek 37; pok. 0/9
tel.: 022 59 32 501
fax.: 022 5932 506

Charakterystyka studiów:

Podyplomowe Studia ROLNICTWO DLA ABSOLWENTÓW NIEROLNICZYCH STUDIÓW WYŻSZYCH organizowane przez Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie, są skierowane do osób, które ukończyły studia wyższe na kierunkach innych niż rolnicze. Studia wprowadzają słuchaczy w ogólne zagadnienia związane z funkcjonowaniem działu gospodarki narodowej jakim jest rolnictwo oraz pozwalają zapoznać słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami produkcji rolniczej takimi jak: produkcja roślinna, zwierzęca, ekonomika i organizacja gospodarstw. Ważną część przekazywanej wiedzy stanową zagadnienia związane z funkcjonowaniem polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Program studiów obejmuje m.in. następujące szczegółowe zagadnienia: podstawy gleboznawstwa rolniczego, technologie produkcji roślinnej i zwierzęcej, rachunkowość gospodarstw rolnych, podstawy prawa rolnego, rynki rolne w UE, ochrona roślin, organizacja gospodarstw rolnych, podstawy kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej, agroturystyka i alternatywne rodzaje działalności rolniczej oraz innej na obszarach wiejskich, zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, programy unijne.

Wiedza przekazywana jest na wykładach i ćwiczeniach przez doświadczonych nauczycieli akademickich SGGW i pracowników Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, w nowoczesnej siedzibie Wydziału oraz w czasie zajęć terenowych w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych SGGW w Oborach i Żelaznej, oraz Wydziałowej Stacji Doświadczalnej w Skierniewicach. Studia kończą się egzaminem dyplomowym oraz wydaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych (MEN-I-9bSW).

Ukończenie studiów podyplomowych pozwoli prowadzącemu gospodarstwo rolne sprostać wymogom kwalifikacji zawodowych, jakie stawiane są beneficjentom ubiegającym się o pomoc finansową z programów unijnych m. in. „UŁATWIANIE STARTU MŁODYM ROLNIKOM” i „MODERNIZACJA GOSPODARSTW ROLNYCH”. Studia takie dadzą też odpowiednie kwalifikacje rolnicze zgodnie z Rozporządzeniem MRiRW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą. 

Informacje szczegółowe