English English Polski Polski
Strefa studenta - Wydział Rolnictwa i Biologii
Start > Studia stacjonarne > - Specjalności > -- Rolnictwo - magisterskie  
 
Rolnictwo - magisterskie

Charakterystyka specjalności studia magisterskie II stopnia

Absolwent studiów (magisterskich) drugiego stopnia otrzymuje tytuł magistra rolnictwa w zakresie wybranej specjalności:

  • Agronomia i agrobiznes 
to podstawowa, dostosowana do warunków rynkowych dziedzina studiów, przygotowująca absolwentów do sprostania wyzwaniom, przed jakimi stoi rolnictwo w naszym kraju. Program specjalności podejmuje zagadnienia produkcji na cele żywnościowe i nie żywnościowe, w tym energetyczne, stworzenia nowoczesnego rynku rolnego oraz obrotu artykułami rolno-spożywczymi o wysokiej jakości z wykorzystaniem standaryzacji i certyfikacji. Program specjalności oprócz zdobycia wiedzy rolniczej stwarza możliwości poszerzenia wiedzy i umiejętności informatycznych i ekonomicznych niezbędnych do efektywnego kierowania i zarządzania przedsiębiorstwami rolnymi zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, podjęcia pracy w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, przedsiębiorstwach usługowo-handlowych, w doradztwie rolniczym, a także do kontroli produkcji rolniczej i szeroko pojętego zarządzania przestrzenią rolniczą.
Specjalność agronomia i agrobiznes przygotowuje absolwentów do poważnych zadań przebudowy polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju gospodarstw, które będą w stanie konkurować na rynku zjednoczonej Europy.
Opiekunem specjalności jest Prof. dr hab. Jan Rozbicki
 

 

  • Informatyka w rolnictwie 

W ramach specjalności Informatyka w rolnictwie na kierunku Rolnictwo, absolwent studiów na Wydziale Rolnictwa i Biologii, oprócz wiedzy rolniczej uzyska ogólną wiedzę informatyczną oraz umiejętność analitycznego myślenia.
Absolwent będzie przygotowany do nadążania za dynamicznym rozwojem technologii informatycznych, a jednocześnie zdobędzie praktyczne umiejętności samodzielnego rozwijania i rozwiązywania problemów wynikających z wykorzystywania tychże technologii. Główny nacisk został położony na zarządzanie i administrowanie informacją, co w erze społeczeństwa informacyjnego jest poszukiwaną i porządaną umiejętnością.
Absolwent specjalności Informatyka w Rolnictwie przygotowany zostanie do administrowania bazami danych (SQL), zarządzania i administracji siecią LAN oraz zdobędzie wiedzę o systemach informatycznych wykorzystywanych w rolnictwie.
Dlatego też wiadomości (przedmioty) przekazywane studentom będą ukierunkowane przede wszystkim na zrozumienie głównych koncepcji i problemów zastosowań informatyki dla zdobywania umiejętności przyswajania wiedzy o nowych narzędziach czy systemach komputerowych, potrzebnych przy administrowaniu bazami danych oraz udostępnianiu informacji w sieci.
Kandydaci na specjalność Informatyka w rolnictwie powinni spełniać następujące wymagania wstępne:

  • w znacznym stopniu interesować się informatyką i jej zastosowaniami,
  • wykazywać zainteresowania co do budowy i działania komputera i sieci komputerowej,
  • tworzenia relacyjnych baz danych jak też przygotowywania programów komputerowych,
  • posiadać umiejętności twórczego i ścisłego myślenia,
  • w co najmniej dostatecznym stopniu władać językiem angielskim.

Opiekunem specjalności jest Dr Leszek Sieczko

  • Bioinżynieria rolnicza

Stworzenie specjalności „Bioinżynieria rolnicza” jest niezbędne wobec dokonującej się rewolucji biotechnologicznej opartej, na manipulacjach genetycznych dla polepszenia jakości plonów uzyskiwanych w rolnictwie. Jest to specjalność obejmująca szeroki zakres róŜnorodnych dyscyplin biologicznych wykorzystywanych dla potrzeb postępu biologicznego w rolnictwie. Stanowi połączenie przedmiotów:

  • podstawowych: botanika, chemia i biochemia, agrofizyka, fizjologia roślin, genetyka, mikrobiologia, język angielski,
  • specjalistycznych rolniczych: chemia rolna, doświadczalnictwo, gleboznawstwo, hodowla i nasiennictwo, ochrona roślin i środowiska, ogólna szczegółowa uprawa roślin,
  • specjalistycznych biologicznych: biologia komórki, enzymologia i techniki biochemiczne, genetyka molekularna, inŜynieria genetyczna, kultury tkankowe,
  • ekonomicznych: ekonomika rolnictwa, marketing, zarządzanie, polityka rolna, prawo rolne. 

Opiekunem specjalności jest Dr inż. Sławomir Orzechowski i Dr Mirosław Sobczak



 
Top! Top!
cookies